Reflektory teatralne – klimat i nastrój

Teatr to nie tylko występ artystów ale również oprawa, atmosfera całego spektaklu. Ważnym elementem oprawy są reflektory teatralne. Zapoznaj się z artykułem dotyczącym reflektorów scenicznych i teatralnych. Zapraszamy.

 
zdjęcie - Reflektory teatralne – klimat i nastrój


Kurtyna w górę, światła na scenę, czyli kilka słów o reflektorach teatralnych i nie tylko

Scena teatralna czy koncertowa to miejsca dla przedstawień, które przyciągają tysiące osób. Aby można było wszystko dokładnie zobaczyć, konieczne jest właściwe oświetlenie miejsca akcji. Służą do tego odpowiednie reflektory teatralne oraz lampy sceniczne, które pozwalają uzyskać rozmaite efekty, w zależności od aktualnych potrzeb.

Podobnie jak w przypadku oświetlenia domowego, lampy estradowe mają różnorakie zadania. Niektóry oświetlają całą scenę, inne wydobywają szczegóły konkretnego miejsca na niej, jeszcze inne urządzania tworzą pokazy laserowe, które mają dać ozdobny efekt podczas koncertów gwiazd rocka. Jakie są podstawowe reflektory teatralne? O tym opowiemy w dzisiejszym artykule.

Baza dla teatru i telewizji – projektory jednosoczewkowe

Za jeden z kluczowych rodzajów reflektorów teatralnych i nie tylko, uważa się reflektory, wyposażone w soczewkę płasko-wypukłą (PC). Pozwalają one uzyskać plamę świetlną, miękką i równomierną, ale o wyraźnie zarysowanych brzegach. Jeśli zależy nam na zmianie wielkości plamy w tym rozwiązaniu, przesuwa się źródło światła względem soczewki.

Drugim typem lamp jednosoczewkowych są rozwiązania z soczewką Fresnela. Dają mocno zmiękczony strumień światła, o rozmytych krawędziach, dlatego najczęściej są stosowane w teatrach i studiach telewizyjnych do kompleksowego oświetlenia całej przestrzeni scenicznej, zwłaszcza znajdujących się w tle dekoracji.

Zaawansowane technologie wizyjne. Dużego formatu obraz wideo, ciekawe wizualizacje. Oświetlenie sceniczne. Sprawdź co oferujemy.

Naświetlacze – światło aż po „horyzont”

Naświetlacze pozwalają uzyskać niezmiernie miękkie światło, które przydaje się szczególnie na planach filmowych i w studiach telewizyjnych. Oprawy pozwalają uzyskać szeroki strumień, dzięki czemu z łatwością można oświetlać szerokie przestrzenie sceniczne. Na rynku występują produkty, dające wiązkę symetryczną lub asymetryczną, dzięki czemu z łatwością udaje się oświetlać w wybrany i preferowany sposób każdą scenę.

Reflektory teatralne do zadań specjalnych – projektory profilowe

W porównaniu z wcześniej opisanym rodzajem oświetlenia, projektory profilowe dają zdecydowanie bardziej skupiony strumień, o wyraźnie zarysowanych krawędziach. Sprzęt ten najczęściej ma dodatkowe nakładki, które umożliwiają formowanie światła w preferowany kształt. Mogą to być rozmaite figury geometryczne.

Często urządzenia tego typu przydają się w teatrach, do uzyskiwania ozdobnych efektów, ale również niejednokrotnie korzysta z nich techniczna obsługa imprez firmowych, żeby zbudować nastrój i ciekawy rodzaj przykuwającego wzrok oświetlenia podczas ważnych biznesowych wydarzeń.

Oświetlaj scenę i publikę – PAR i blinder

Nazwa PAR pochodzi od angielskiego skrótu Parabolic Aluminised Reflector i oznacza lampy paraboliczne, pozwalające uzyskać owalną wiązkę światła, o niezmiennym kształcie. Jedynym możliwym do modyfikacji parametrem jest jej orientacja (pionowa lub pozioma).

Blindery z kolei są to kompleksowe rozwiązania, składające się z kilku lamp parabolicznych, które znajdują się we wspólnej obudowie. Najczęściej stosuje się je na koncertach oraz jako reflektory dyskotekowe, dzięki którym oświetla się nie scenę, a zebraną wokół niej publiczność.

Światła i cienie – gra przykuwająca uwagę

Każde wydarzenie sceniczne, bez względu na to, czy jest to przedstawienie teatralne, audycja telewizyjna czy też impreza firmowa, wymaga dobrego oświetlenia. Dzięki niemu można doświetlić miejsce akcji, kierować uwagą widzów, wzmagać ich ciekawość, a także podkreślać aktualnie najważniejsze elementy i wydarzenia, rozgrywające się na obszarze sceny.

Zróżnicowanie dostępnych na rynku urządzeń sprawia, że można tworzyć rozbudowane scenariusze oświetleniowe, dedykowane i szyte na miarę dla konkretnego eventu. Współczesne możliwości techniczne sprawiają też, że niekiedy światło przestaje pełnić wyłącznie rolę dodatku do innych wydarzeń, a staje się główną gwiazdą spektaklu. Tak dzieje się choćby podczas coraz popularniejszych imprez plenerowych z udziałem pokazów laserowych i świetlnych, łączonych ze sztucznymi ogniami i muzyką. Światło gra wówczas zazwyczaj pierwsze skrzypce.

Digiservice - obsługa, serwis i konserwacja systemów multimedialnych: - monitor LCD naprawa - serwis projektorów

 
Zapraszamy do zapoznania się z kompleksową ofertą naszych zaawansowanych technologii wizyjnych.

W ofercie VES między innymi:

Widowiska multimedialne

Widowiska multimedialne VES jest jedną z nielicznych firm, która zapewnia kompleksową obsługę imprez, począwszy od pomysłu »

Mapping 3D

Mapping 3D Zobacz jakie efekty można osiągnąć stosując mapping 3D »

Oświetlenie imprez

Oświetlenie imprez Widowiska i pokazy specjalne. Profesjonalna obsługa imprez   »

Kolejne artykuły

Reflektory dyskotekowe – dodatek do dobrej zabawy
Profesjonalne imprezy masowe to naprawdę poważne wyzwanie organizacyjne. Nic więc dziwnego, że biorąc pod uwagę ich rosnącą popularność, rośnie także ilość firm, które zajmują się ich kompleksową i profesjonalną organizacją i obsługą. A...
Obsługa imprez masowych – jak się to robi fachowo?
Obsługa imprez masowych to bardzo odpowiedzialne zadanie. Dowiedz się jak firmy radzą sobie z takimi zdaniami. Co ważnego jest przy projektowaniu i realizacji takich dużych eventów w których udział biorą nieraz setki tysięcy...
Sceny plenerowe przy organizacji koncertów i eventów
Dowiedz się o tym jak podesty sceniczne czy podesty estradowe wpływają na profesjonalną organizację imprez plenerowych. Jakie konstrukcje estradowe są nowoczesne. Jak bezpiecznie planować event i jakie sceny plenerowe są użyteczne. Jakie są typy...
Obsługa imprez firmowych – jak to robią profesjonaliści?
Jak profesjonaliści tworzą niesamowite efekty świetlne, które zachwycają nas w trakcie eventów? profesjonalna obsługa imprez firmowych - co to znaczy? Jakie wybrać nagłośnienie na imprezy? Jak dokonać wyboru firmy do obsługi imprez...
Kilka prostych kroków do wyboru najodpowiedniejszej sali szkoleniowej
Wyszukiwanie ofert sal szkoleniowych i konferencyjnych dawno nie było tak proste, jak na Spotello. Wystarczy poświęcić kilka chwil, aby otrzymać dostęp tylko do tych obiektów, które spełniają nawet najbardziej wygórowane...